.

22 септември 1872 година - Арабаконашкия обир

На 22 септември 1872 година, в местността Пантата в Арабаконашкия проход е извършен Арабаконашкия обир - ограбването на турската пощенска кола, пренасяща данъчните постъпления от Орхание и Тетевенско  - "царската хазна". Обирът

22 септември 1872 година - Арабаконашкия обир
id="internal-source-marker_0.24886132401588723" style="font-size:9pt;font-family:Verdana;color:#000000;background-color:transparent;font-weight:normal;font-style:normal;font-variant:normal;text-decoration:none;vertical-align:baseline;">На 22 септември 1872 година, в местността Пантата в Арабаконашкия проход
е извършен Арабаконашкия обир - ограбването на турската пощенска кола, пренасяща данъчните постъпления от Орхание и Тетевенско  - "царската хазна".

Обирът е организиран от комитетите на Вътрешната революционна организация в Орхание (днес Ботевград) , Тетевен, Правец и Етрополе.  Инициативата за обира принадлежи на тетевенския чорбаджия и член на комитета хаджи Станьо Врабевски. В ръцете на съзаклятниците попадат 125 000 гроша, с които се предвижда да бъде закупено оръжие за организацията.

Четата, извършила обира, е съставена от 11 тетевенци и 3-ма правчани под предводителството на помощника на Васил Левски - Димитър Общи.  По-случайност, обаче,  са разкрити извършителите на обира и последователно голяма част от тях са арестувани.

Арабаконашкият обир има тежки последствия за революционната организация. Властта предприема масови арести и задържа голям брой членове на организацията в Гложене, Орхание, Ловеч, Тетевен и  селата в региона. Заловен е и организаторът на обира – Димитър Общи.

По време на разпитите, в несполучлив опит да придаде политически характер на акцията и да предизвика намесата на Великите сили,  Димитър   Общи прави признания, в които разкрива революционните дейци и властите унищожават значителна част от изградената мрежа от революционни комитети в страната.

Реклама Инвестор.БГ


Вход и регистрация
Влез или се регистрирай за да пишеш...