PDA

View Full Version : Хората които живеят извън България



BloodyT
07-27-2015, 23:05
Хай.

Как приемате живота извън родния дом приятели? Бързо ли свикнахте с новата обстанова, там повече ли ви харесва(независимо в коя държава,град живеете)

Лично аз съм на прага да напусна нашата "прекрасна държава" - просто няма повече на къде... не виждам смисъл да оставам тук,със всеки изминал ден става по-зле и по-зле. И навън не е лесно предполагам, но ако успееш да се реализираш поне ще имаш Една идея по-добър живот от тук.

Какви са вашите мнения приятели и колеги ;)

anonymous708973
07-28-2015, 07:55
Много зависи от човека. Можеш да чуеш коренно противоположни мнения за едно и също място.

Неорентиран/а си, в общи линии. "Повече" в какъв смисъл, на база какво да ти ги сравня?
Ще отговоря за себе си - уча в Германия. Когато съм в България, съм в режим почивка, тоест отдавна игнорирам лошите неща, които преди ми правиха в пъти по-голямо впечатление.

Обучението е в пъти по-трудно отколкото щеше да е в България; нещата са доста обтегнати, конкуренцията е голяма, но това е заради специалността и типажите, които я записват - повечето са болезнено амбициозни просто. Ако запишеш нещо друго, ще е различно.

Животът е доста различен - научаваш се да планираш, защото отворени магазини в неделя няма; аптеки също. В някои провинции не ти продават алкохол след 10 часа.
Пазарува се от вериги като Лидл, ако си късметлия, имаш и Кауфланд наблизо, където изборът е голям. Метро ще е в края на града.
Плодовете са малко на вид, МНОГО скъпи и се продават в смехотворни количества. Най-най-най-евтините череши, които съм видяла, излизаха 4 евро килото и това беше за седмица. Обичайно са 6-7. Най-дълго време евтини се задържат ягодите през лятото- там, ако обикаляш супермаркетите, можеш да намериш за 99 цента, обичайно обаче за 1.50 за 500 грама, и грейпфрутите през зимата - те варират 35 цента до 70 цента. Дори доматите варират много. Праскови, бяло грозде - скъпи. Много ми липсват моментите, в които отивам до сергията Плод, Зеленчук на пъпа на Пловдив и за 20 лв взимам толкова плодове, че едвам ги занасям до нас.
Голяма ми е мъка това, аз съм свикнала на изобилие от плодове и веднага ме удари в имунитета.

Да излезеш на бар е много скъпо удоволствие и се случва рядко. Самите германци не купонясват като нас.
Киното също е бая пари - поне при мен, но съм чувала, че понякога е по-евтино.

Всички тези неща имат значение, когато избираш къде да живееш, в случай, че не напускаш, за да учиш.

Ти накъде си се насочил или проучваш?

Едит:
Здравните осигуровки в Германия са трагедия - с намалението за студенти е около 80 евро на месец. На приятеля ми му махаха сливици - операцията плюс 5 дни болничен престой струва 2500 евро (да, с двете нули).
Лекарствата са доста скъпи - говоря за базови, върху други нямам поглед. Купувам си лекарства само в краен случай, имам една камара от България. Спазмалгонът от Бг ми е с етикетче 2.50, тук аналогът е 8 евро. От България имам спазмалгон, аналгин, 3 вида стрепсилс, колдрекс, проспан. Майката на приятеля ми е лекарка и ни снабдява с всякакви видове лепенки, дезифекционни разтвори, ибупрофен и някакви специални чудеса срещу киселини в корема.

Друго, което е силно препоръчително да си подсигуриш от България, са обувки. Тук е адски зле положението. Двете крайности - евтинджоси от Дайхман или обувки за майка си и баща си от бутици. Като цяло обувките ми са далеч от евтини, но тук ми скриха шапката. Имам подобни обувки - http://obuvki-ok.com/image/cache/data/prolet-15-1/9042BD15/9042-1-250x250.jpg. В България струваха малко над 100 лв, абсолютно същият модел, който аз имам, тук го видях за 240 евро.
Единственият междинен избор са магазини като H&M, Zara и т.н., но там много зависи - или си личи от самолет, че обувката е мегаскапана; или са окей нещата, но изборът е малък.

Данъците са кошмар, държавата е ориентирана към поддръжка на средния стандарт и реже всичко останало. С други думи, ако си заможен/изкарваш добри пари, примерно си мениджър на високо ниво - омитай се, не си заслужава.
Ако си студент и печелиш до 450 евро, не плащаш данъци.

Транспортът е действително удобен - на всяка спирка има разписание, което се спазва. До такава степен са ни разглезили, че когато автобусът закъснее 5 минути, наистина се мрънка.
За таксита в Германия забрави - в моя град, който е средно към малко градче за тукашните стандарти, струва 3.50 евро да се качиш в таксито; за дистанция от сорта на 3 км смятай с 10 евро.
Влаковете са трепач - супер бързи, чисти, удобни, с климатик, въпреки че германците се оплакват, понеже често стачкували. Ако климатикът е повреден, спират влака. Лошото е, че са скъпи. С експресния влак за 80 км плащаш 25 евро.
Други варианти: автобуси. Също са с приятна температура, често имат добър интернет и контакт плюс нормална тоалетна. Споделено пътуване с кола е най-изгодното. Има много добре развити сайтове.

Институциите не са светкавични - не си мислете, че тука сме благословени и не чакаме на опашка, но няма такива сърдити лелки, които се чудят как да си го изкарат на теб, че животът им е скапан.

В общи линии - за мен лично в момента най-големият минус на Германия е липсата на плодове; по-късно ще добавим и отвратителните данъци. Това са и причините, поради които бих се изнесла на другаде, ще видим накъде ще ме отвее вятърът.

Климатроник, не бой се, не е по-евтино в Германия да се изнесеш.
Минимална заплата няма, поне не както е формулирана в България. Минимумът е 8.50 на час, но това е само за почасова работа и не е нищо спрямо тукашните разходи.

И друго, което искам да кажа, защото гледам, че върлуват някакви митове и легенди как взимаме телефони без пари, даже Дрейд някак беше решил, че е по-запознат от мен.
Първо, договорите тук са по-изгодни. Срещу определена сума на месец имаш право да звъниш и да изпращаш съобщения на всички мрежи в Германия + определен интернет за твърда сума. В моя случай тя расте само ако звъня до България. Роумингът ми е 2 евро на ден.
Та, с договора взимаш телефон - който ако не е супернов модел, когато подписваш, взимаш без пари, НО всеки месец го изплащаш. Когато аз подписвах договор октомври 2013, исках Самсунг Галакси 3, който беше по-новичък и трябваше да платя 50 евро. Договорът ми е 2-годишен, всеки месец плащам по 15 евро. 24*15=360 eвро, което не е съвсем без пари. Така че да не слушам глупости, моля.

Ако някой се сети още нещо, да свирка.

kalpazanka
07-28-2015, 08:58
Да се включа и аз в темата /че то без мен накъде :D /

Винаги си казвам, че най-големият тест за самостоятелност е животът в чужбина. Мама и тате са на 2 000 км, бухваш се в дълбокото и се учиш да плуваш сам. Ако не си организиран- кофти. Щото пазаруване, пране, гладене, чистене- всичко чака теб. Нова среда, чужд език /много вероятно досега практикуван само в училище, различен (понякога нямащ нищо общо) с местните диалекти/. Че си е стресиращо, няма спор.

Плюс това тук се бачка здраво- изцеждат те като лимон. Очакват да мислиш бързо, да действаш бързо и да си използваш времето рационално. Българският тарикатлък тип "ставам в 07:00, събуждам се в 12:00" не минава.

Хората са по-затворени /има и изключения, мога да разказвам, но това е друга тема/, по-обрани емоционално. Когато си на зор- помагат. Стриктни до запетаята. Личният ти живот си е личен живот и не ги интересува какво прави гаджето/кога ще се жените и т. н. Точни са и държат на това и ти да си. Казано е в колко започва работния ден, рапорт и т. н. Особено при хоспитации и интервюта за работа закъснение с 40 секунди им вади очите.

Младите тук започват да работят още през летните ваканции. Искаш нов телефон/искаш на море/искаш кола- върви да си изкараш парите. Започнал/а си работа? Супер, вече си отделно домакинство, почваш да плащаш *наем* на мама. Изнасяш се да живееш на таванския етаж и вече не разчиташ на гозбите на мама. Спасяваш се сам/а. Общо взетонаписаното само от този абзац ми е странно някак за асимилиране.

NomNomNom
07-28-2015, 11:28
И аз ще се включа, ама малко ни в клин, ни в ръкав, защото ни съм в Испания, ама не съм сигурна до колко съм в България.
Общо взето 50/50 от времето съм в една от двете държави, като след месец планирам да се изнасям в Испания окончателно.

Да започнем с това, че почти не се говори английски или какъвто и да е било език различен от испански или каталонски. В зависимост от провинцията, в която се намираш, може да се окаже, че ти знаеш испански, ама този испански, на който говорят хората, няма общо с нищо, което си чувал. Нещата се влошават от север - към юг. Барселона ( Каталония) - успех с научаването на нов език, който е нещо средно между испански, португалски и малко френски, при това си е официален там.
Казвам го, защото хората не искат да учат чужди езици, имат високи национално самочувствие и по-възрастните има шанс да гледат с по-лошо око на теб.

Иначе, всички хора са пичове, отворени са към другите хора, много общителни, дори в офиса ще те разцелуват за " приятно ми е да се запознаем", вместо да ти стиснат ръката. :Д
Зимата работят 8-9 часа, лятото 6-7, в повечето компании и офиси, където работата е в стандартно време 9-6. Това е заради жегите и някаква стара традиция.
Кварталните магазинчета затварят в 1 и отварят пак към 6, заради сиестата ( следобеден сън ) - пак традиция заради жегите, но пък вечер работят до 9-10.
Денонощни магазини - трудно, може би в Барселона и Мадрид има, но тук, където съм, не съм видяла.
Качеството на храната в хранителните магазини - 10 пъти по-високо от това в България, и при това е на същата цена. В магазина няма голяма разлика за цените, просто ако у нас е 2лв, тук е 1 евро.
Ако си жена - имаш по закон много права и си защитена от всякакъв тип дискриминация, мъж посегне ли ти - първо в районното да поседи, пък после чак го питат дали наистина ти е посегнал. Ако си чужденец - работа по-трудно ти дават, особено ако не знаеш езика перфектно, като цяло трябва да се целиш в големите международни компании, там няма значение какъв си.
А, ако си жена - очаквай да флиртуват мъжете с теб, мъжете са мъже, борбата за мацки е голяма, та и те са настойчиви.
Корупцията ги е пропила много, не толкова колкото тук, но пак е много страшно, но пък имат телевизия, по която всяка вечер един бивш лекар се подиграва на политиците, голям комик е. Стара дясна партия управлява, но има нова лява партия, която набира сила, а мен не ми харесва, защото го удрят на здрав феминизъм, защитата на правата на всеки тип гей и т.н., също подкрепиха Гърция, и нямат никакъв политически опит, но поне за момента не се чува да са толкова корумпирани.
Испанците не са много заинтересовани от политика и информационни технологии - както се сещаш, защото не знаят и английски, могат лесно да бъдат манипулирани от гледна точка на информация.
Мързи ги и чакат на държавата.
Заведенията са много скъпи, вечеря за двама, като си разделяте порциите ( 2 ястия и десерт) + бутилка вино - 40 евро. При положение, че съм свикнала на хепито в София, където за 40лв ядем 3ма човека - 3 пици, две салати, ризото, напитки :д.
Имам две любими заведения, където плащаш нещо от типа на 15-17 евро вход и ядеш каквото и колкото поискаш - суши, меса, всякакви японски глупости, много миди, калмари и т.н. , ама пак е скъпо.

Не познавам Българи и не общувам с Българи в чужбина, освен ако не са млади, защото:
Имат точно твоето мнение, че България е зле + имат супер ниското самочувствие, че са роби, че са втора ръка хора, нз, като цяло мразя българското самосъзнание, а именно - че сме най-добрите, но другите не ни разбират и ни тъпчат.
Младите хора по принцип са образовани и съвсем не са такива. Ама масово българите в испания идват да берат ягоди или да гледат стари хора, защото за такава работа тук поне ще им платят повече.
В противовес, ИТ специалистите сме мн ниско платени, взимаш колкото чистачка на някои места.
Вчера имах интервю за работа, и ме питаха колко ми е годишната заплата, после приятеля ми ми каза ( беше на скайп интервюто в хола :д ), че преди година това му е била неговата годишна заплата в продължение на 9г. , само дето на мен по-малко пари за данъци в бг ми взимат и повече остават за мен.
Ако си полицай, медик, авокат, пари има. Бизнес - малкия и среден бизнес са ощърбени от множество такси, лицензи, и е трудно да припечелиш повече, защото ти го прибират.
Лицензи за всичко се искат и са скъпи, вкл. за свободно практикуване на професии тип фотограф, кулинар. Тук в бг имаме едни, дето разнасят къпкейкове- в испания щи таковат майката за всичките разрешителни за кухнята.
Но, поне знаеш, че в китайския ресторант не ядеш кучета и лайна, има строг контрол.

За начална работа - 600 - 800 евро макс, и с повече късмет ще са ти чисти, не бруто.

Иначе, на мен ми харесва, държавата има невероятно красиви местенца, най-разнообразни и навсякъде. Близо са ти Южна Франция, Андора, Северна Португалия ( ако си в северна Испания). Билетите до Мароко и Египет са мн евтини.
Има високо скоростни влакове - 300км/ч, та прекосяваш страната за нула време.

Дълго стана, ама ако се сетя, ще пиша още.

Иначе, четох пинки и калпазанката, хайде разкажете повече, обичам да чета такива неща :д

golemiq_korab_minava
07-28-2015, 11:28
А какви са минималните заплати сравнение с цените на храна, ток, квартира, транспорт? Защото тук малко трудно става за децата, да бъдат самостоятелни напълно.

NomNomNom
07-28-2015, 11:36
^ ми, първата ми заплата беше 600лв в България, 200лв отиваха за квартира, 100лв макс сметки, 300лв ме оправяха.
Така че и при нас не е толкова зле, просто имам чувството, че хората очакват, че ще им е същия лукс, като с мама и тате.

в Испания пак е същата работа, 600 евро да ти дадат, сметките са ти по 120 евро да речем средно, наем - 200-250 евро за стая. Ако си дете излязло от гимназията, вършещо някаква нормална работа.
Да кажат девочките за германия.

golemiq_korab_minava
07-28-2015, 11:46
Значи, ако си задочно и можеш да работиш на постоянна работа - има и по-високи заплати от 600 лв, но за летните месеци или още повече за в междинното време през учебната година - не става. Но до колкото съм чувал в някои държави дори няма задочно, за това питам какви са тези работи.

NomNomNom
07-28-2015, 11:52
Значи, ако си задочно и можеш да работиш на постоянна работа - има и по-високи заплати от 600 лв, но за летните месеци или още повече за в междинното време през учебната година - не става. Но до колкото съм чувал в някои държави дори няма задочно, за това питам какви са тези работи.
В Испания има задочно.
Иначе, казвам ти минималните заплати, защото мн хора се оплакват, че не им стига, ама в крайна сметка ти ако си кадърен, ще намериш начин да изкараш повече пари, ако това ти е целта.
Ама това с летните ваканции - рядко се наемат, защото нали трябва да те обучат, ти за 3 месеца никаква работа няма да им свършиш, освен ако нямаш професия ( говорим, ако си ученик или току-що завършил ), или освен ако не е нещо лейм, което се очаква да можеш да правиш.
Винаги е вариант за 2лв на седмица от всяка стая да събираш боклука на целия ти блок в студентски, или да им оправяш компютрите.
Примерно, ако бях студентка, щях да си предложа услугите на един-двама, да им тафна паролите за рутерите, да им правя разни золуми тип да им слагам шейпър 1мбит, за да ме викат да им оправям "интернета", или просто да им мятам по един файл със закъснение, който също сетва примерно мрежовата карта на 10м/с :д
Можеш да им правиш св-та и персонални блогове на уърдпрес и да им регистрираш домейни, като така ще им кажеш, че им увеличаваш шанса да си намерят работа - 50лв за услугата :д

Та можеш да си избереш и да си изобретателен ;д

kalpazanka
07-28-2015, 12:11
Иначе, четох пинки и калпазанката, хайде разкажете повече, обичам да чета такива неща :д

Общественият транспорт е мега уреден и точен, със супер удобни връзки. Не съм пътувала с влакове в Бг, но тук си наваксах за не знам колко живота напред. Има си регионални експреси, ICN и не знам още какви варианти, с които се придвижваш бързо и удобно. Пътищата са им поддържани, маниаци са на тема уширяване, подобряване, поддръжка. Лунни пеизажи няма. За разлика от нас си ценят труда и като тръгнат да разкопават, сменят и водопроводите, а не като нас- таз' година асфалт, догодина разкопки зарад' водопровод. Уширяват гари, магистрали, достояват детелини, платна... Чак на моменти ми изглеждат вманиачени. Не си дават особено много зор, обаче, нито в администрацията, нито в обслужването. Веднага давам пример- на 27ми юни превеждам едни такси за участие, обаче служителката е пропуснала да ваведе айбана на получателя. Уведомителното писмо за проблема ми пристигна 2 седмици по-късно, щото кореспонденцията се води по пощата /с писма, нали, да не си помислите по имейл/.

По въпроса за емоциите- трябва да работя върху това да си прехапвам езика Овреме, както и да не показвам емоции с мимики. Освен ботокс, друго спасение не виждам, честно казано.

За храната- дори киселото мляко от собствената марка на магазина си е истинско кисело мляко. Сладоледът не е просто есенция и замразена вода, нищо че е на промоция. Плодовете и зеленчуците ми идват леко скъпи, ама понякога има промоции, а понякога взимам и от щанда със стоки с редуцирана цена. Био царевица си купих онзи ден на цената на нормалната и още същия следобяд я бях оползотворила :D Ананаси си купувам пак редуцирани, картофи, гъби, банани, краставици, стига да мога да ги изтикам още същия ден или най-късно на следващия.
Цените са като в Бг, само че в тукашна валута.

В делнични дни в кафетата и магазините е паднала бомба- най-се радвам да пазарувам, когато след дежурство имам компенсация в делничен ден. Няма никакво почти присъствие в магазина, мога да си обикалям и разглеждам стоките на воля. В кафенетата са само пенсионери на бира и раздумка и пенсионерки на кафе, сладки и клюки.
Възрастните са наконтени в сравнение с нашите пенсионери- червилце, направени коси, облечени изтънчено, с разни ефирни шалчета като акцент. Нямат грамадни градини, по-скоро чоплят дворчето така за удоволствие. Запазени умствено, технически грамотни, боравят с таблети/компютри/смартфони без грешка.

Като цяло безкрайно уважителни- няма отрицателно отношение към лекарското съсловие, няма "мафия в бели престилки" и нападки от жълти вестници. Случвало се е да се изказват неласкаво за шефката /която е все пак от *техните*, а аз съм си чужденка/. Случвало се е да се гушкаме с пациентки, да им бърша сълзите, щото примерно идва бременна в малките седмици с кървене, а бременността силно желана, плаче с крокодилски сълзи дали бебчето не е паднало, говорим, успокоявам я, че искам да погледна все пак, а като показвам ембриончето със сърдечна дейност, тя почва да плаче още повече /въпреки че ми е обещала преди това, ако всичко е наред, да ми се усмихне широко/ и казва, че е от радост, и ме гушва, продължавайки да хлипа. Случвало се е местни да ми казват, че се радват, че точно мен са уцелили на дежурство/на телефона, щото вече ме познават и ще се чувстват спокойни с мен.
Случвало ми се е и да чувам, че лекарите чужденци били по-добре подготвени от тукашните колеги (малко пресилено ми се видя, ама карай).

За заплата, спестявания и харчове няма да отварям дума, щото се опасявам, че темата ще стане много снобарска.

anonymous708973
07-28-2015, 12:24
Ай, Номи, много интересно!

Едитвам и аз.

NomNomNom
07-28-2015, 12:25
@калпазанка Аз питах за минималните и като цяло току-що завършили какво могат да вземат, защото кораба за това попита ^

Иначе, при германоидните малко ми изглежда сякаш животът е спрял ( нищо лошо предвид нямам :д ), за сметка на всички други положителни аспекти, макар, че е радващо, че пенсионерите си живеят добре.
Добре, а как да си намериш гадже там ? Някакви неща като тиндер популярни ли са, младите хора как купонясват, правят ли партита по квартирите? ( ако не сте в университета)
Мъжете как са?
Жените как са?

BloodyT
07-28-2015, 12:38
То е ясно,че трябва здраво бачкане, като цяло имам желание за Америка, швейцария, германия,Австрия.... Каква работа най-често се работи навън? Като цяло всички познати които имам или работят в ферма или по-курорти.. друго какво е по-полулярно за "имигрантите като нас" и има ли шанс да се реализираш за по-голяма работа..

NomNomNom
07-28-2015, 12:42
Ами познавам възрастни емигранти, и родителите ми също бяха преди мн години - в кипър, гърция и чехия - бар/сервитьор/камериерка/пазач/поддръжка/общ работни/. На майка ми един от пазачите - лятото бере ягоди в, убий ме, испания или шотландия ( май в шотландия имат някакви такива плодове за бране също ).
Ама зависи от теб: какви езици знаеш, какви умения имаш и какво искаш да работиш.
Също, що не станеш студент в българия и не заминеш на бригада в щатите? или в англия?

Като цяло най-добре е да имаш професия, защо не си стоиш в България да изучиш, и след това да вървиш - сега ще изкараш някакви кинти, ама в дългосрочен план - не може цял живот да работиш такава работа.

therichbitch
07-28-2015, 13:06
Като седна на компютър ще се разпиша и аз.
Относно на НомНом въпросите- мъжете са коне с капаци, като цяло и жените, но са малко по-незадръстени като че ли.

anonymous708973
07-28-2015, 13:07
В какъв смисъл кон с капаци?

Мненията за хората може силно да се различават и трябва да се има предвид за кого говорим. Аз мога да коментирам за колеги от университета и за хората, които срещам покрай него, така че нямам поглед върху бай ти Ханс от село. Докато за България впечатленията ми са доста по-обширни, разбира се.

Все пак ще споделя впечатленията си от моето обкръжение - щото съм била и на Октоберфест, там беше някакъв ужас:
Мъжете са значително по-вежливи. Не е критика към българските, да не ми скачат, просто факт. Много повече си обмислят думите, изказвания от типа какви били жените, как еди кое си било женска работа, сексистки бъзици няма да чуеш. За сравнение - надула ми се е главата от такива приказки от момчета в България на същата възраст.
Съответно са доста по-плахи в романтично отношение и трябва да ги изпереш с нещо тежко по главата в случай, че имаш интерес - барем загреят. Предполагам, че това е имала therichbitch предвид с "коне с капаци". Не е рядкост да видиш германец на 19-20 години, който да е имал само една приятелка. Което най-често означава, че е спал само с нея.
На външен вид - ми, има мн германски мутрички, има и по-меки физиономии. Дебел, че дори и пълен германец на тези години Н-Я-М-А. В най-лошия случай ще има малко коремче. Най-често са слаби, стройни и с плочки.
Грозновата германска физиономия: https://instagram.com/p/4KPl_8CWwE/?taken-by=bastisu
Има и типични германски физиономии, които са по-хубави, тоя на мен не ми допада.
Типично германско телосложение: https://instagram.com/p/2lnkaiCTlc/?taken-by=felix.marmann Този конкретно тренира във фитнеса, обикновено плочките не са толкова дълбоки и гърдите са по-недоразвити. Честно, сега някой ще каже, че не мога да обобщавам, ама те верно са мн еднакви. Ако това е типът на някоя мацка, да напада. Една приятелка все такива си ги избира, даже на почивка в Бг забърса един такъв, даже някак го е отсяла да учи и нашата специалност :D :D :D
По-подробна надали мога да бъда, не знам и дали съм полезна на някого, ама майтап да става 8-)

За момичетата първото, което ми хрумва, е колко много не се гласят :д От пълна зала на лекция - 300+ човека, я има германка на какво да е токче, я не :D Да кажеш, ок, лекцията не е мястото за това, обаче те ходят и на бар с пантофки - това им е официалната обувка.
Националната прическа е смачкано кокче, вързано някакси отгоре на главата. Гримът е спирала и руж най-често. Черен молив, ако са решили да се контят.
За обличане съм виждала готини попадиния - примерно, зимата много готино съчетават скини дънки, ниски боти с доста рок звучене с ефирна блузка и тънка жилетка.
Като е студено, 90% от германките - без да преувеличавам, носят блуза, жилетка и огромен бухнал шал 8-)
Друго - в Германия спортът е адски на почит. Не те питат дали тренираш, а какво тренираш. Често ще срещнеш хора, които на по 19-20 години имат 8-10 години опит с даден спорт или пък са сменили няколко. Интересното е, че познавам адски много мацки, които като ги видиш, няма никога да кажеш, че спортуват, обаче са супериздръжливи и всъщност във форма.
Другото клише - германките не са дебели. Поне не като тийнейджърки. Много повече дебели тийнейджърки и млади... ъъъ, жени (?!?!) в България съм виждала, с ръка на сърцето.

100% ще ми хрумне още нещо, пак ще пиша.

anonymous708973
07-28-2015, 13:09
То е ясно,че трябва здраво бачкане, като цяло имам желание за Америка, швейцария, германия,Австрия.... Каква работа най-често се работи навън? Като цяло всички познати които имам или работят в ферма или по-курорти.. друго какво е по-полулярно за "имигрантите като нас" и има ли шанс да се реализираш за по-голяма работа..

Във фейсбук има група за емигранти, тук повечето сме дошли с уредено място за учене или работа, тоест не типичната за емигранти. Иначе имам много познати, които бачкат в областта на кетъринга. Дават ти 8.50+ на час, но наистина те спукват.

kalpazanka
07-28-2015, 13:14
Хм, не ща да се едитвам, че постът ми ще стане километричен.

Поддържам си здравните осигуровки и в Бг. Плащам минималната вноска като безработна, щото примерно АГ ми преглежда на частно. Пък и знам /ако чужденец влезе в болница/ как треперят лекари и сестри дали неговата здравна осигурока ще покрие разходите на отделението, та искам да си спестя тоя цирк. Гледам да си затварям устата къде работя и се правя на тъпа при въпроса няма ли да бягам, щото пък, като изплюя камъчето, ме гледат като портфейл и ми лепват диагнози, дето нямат общо с истината, при положение че си казвам, че и аз съм краставичар, нали, и нямам нужда от зелени краставици.

Здравната ми вноска е 250 на месец, плащам нищожно, щото нямам придружаващи заболявания или по-точно не съм си ги казала. С лекарства съм се запасила от Бг, понеже тук за единия сироп за кашлица и за бонбони за смучене не мисля да си избирам джипи. Пък и самата аз съм д-р и си мисля, че сме трудни пациенти, съдейки по себе си, щото доста често се случва изобщо да не съм съгласна със схема на поведение от наблюдаващ ме спец, та или се опира до второ мнение, или се лекувам по схема "нещо средно между чуждото и моето мнение". Франшизе-то ми е 1 500 и това също донякъде обяснява факта що си държа здравноосигурителния статус изряден в Бг. Зъболечението не се включва към здравната осигуровка, затва съм си заплюла една докторица в Бг и веднъж годишно си минавам при нея за статус.
Отделно тук ако си запазя Termin при доктор, трябва да си взема свободен ден или да предупредя да не ме слагат на график, което си е шитня общо-взето и си трая, докато дойде време за отпуска в Бг.

За телефоните и изобщо техниката- пазарувам я основно от Бг, щото имам време да оглеждам и сравнявам. Тук скоро се майтапехме с колежки, че като студентки сме имали време, но не сме имали пари, а сега е обратното :D
Държа си българската карта на роуминг.
Взела съм си и местна /предплатена Лебара/ с изгодни условия за звънене в чужбина /особено пък на стационарни/ :)

Леле, мъжете/гаджетата забравих- изобщо не са мой тип. За търсене на тукашен време и желание нямам.
Жените им са на двете крайности- или много поддържани, или разплути над 100 кила. Не съчетават дрехи по цветове, даже имам чувството, че навличат каквото сутринта им се е изпречило пред очите. От комбинацията кец/маратонка и скъпарска дамска чанта направо минава ток през мен. Носят равни обувки. Не се гримират или поне не по начина, по който ние го правим. Не носят бижута, само халка и часовник. В краен случай някакви семпли обеци.

therichbitch
07-28-2015, 13:15
Ами не четат намеци, не оглеждат мн мн срещуположния, както и своя пол. Не говоря за просташко бройкане тип хубави крака, в колко отварят, нито за сравняване а ла лелката в метрото, която отдавна е минала знойните си години, но ти гледа късата пола, сякаш търсейки причина защо на нея й стои по - добре от на теб, на 20. Просто не показват някакъв експлицитен интерес, а като се съберат помежду си и ако решат да флиртуват (тъжен смях) , все едно гледаш второкласници (в лошия смисъл). Не е сладко, а е неадекватно.
На мен лично не ми харесват хич мъжете, защото не си падам по руси, а това е едно от верните клишета за германците. За момичетата, обаче, не съм съгласна, че са мн грозни. Преди години може да е било така и хората си представят типичната немска крава, но има и някои симпатични и и носещи се нормално,а не с калцуните на баба ми и налъмите или по-лошо- джапанките. Значи, личи си немската мутра, тя трудно се бърка, но не са толкова зле, както някои си го представят, а други описват. За младите говоря.
Примерно, откраднах си от твоя инстаграм една германка с рижава коса, висока и тича мисля. Симпатично момиче е, личи си немското, но не е ужасна в никакъв случай.

anonymous708973
07-28-2015, 13:41
Калпазанке, имаш предвид, че здравната ти вноска би трябвало да е 250 евро на месец и ти не ги плащаш, защото се осигуряваш в БГ или как, нещо не разбрах?

Да, и аз това казах - не са им грозни момичетата изобщо.

За русото - някъде гледах статистика, всъщност доста малко хора са руси. Или пък според статистиката се е брояло пясъчно русо само. Повечето са тъмноруси/светлокестеняви.

kalpazanka
07-28-2015, 13:54
^Осигурявам се успоредно в чужбина и в България.

golemiq_korab_minava
07-28-2015, 14:32
В Испания има задочно.
Иначе, казвам ти минималните заплати, защото мн хора се оплакват, че не им стига, ама в крайна сметка ти ако си кадърен, ще намериш начин да изкараш повече пари, ако това ти е целта.
Ама това с летните ваканции - рядко се наемат, защото нали трябва да те обучат, ти за 3 месеца никаква работа няма да им свършиш, освен ако нямаш професия ( говорим, ако си ученик или току-що завършил ), или освен ако не е нещо лейм, което се очаква да можеш да правиш.
Винаги е вариант за 2лв на седмица от всяка стая да събираш боклука на целия ти блок в студентски, или да им оправяш компютрите.
Примерно, ако бях студентка, щях да си предложа услугите на един-двама, да им тафна паролите за рутерите, да им правя разни золуми тип да им слагам шейпър 1мбит, за да ме викат да им оправям "интернета", или просто да им мятам по един файл със закъснение, който също сетва примерно мрежовата карта на 10м/с :д
Можеш да им правиш св-та и персонални блогове на уърдпрес и да им регистрираш домейни, като така ще им кажеш, че им увеличаваш шанса да си намерят работа - 50лв за услугата :д

Та можеш да си избереш и да си изобретателен ;д
Ами няма как да стигат минималните от 400 по 12 часа на ден, което е нещо обичайно. И не смятам, че всички трябва да бъдат много технологично кадърни, за да живеят добре. Това е най- апокалипстичното мислене на европейците, което е пречка за икономиката.

therichbitch
07-28-2015, 14:45
Минималната заплата от началото на 2015 вече е 8,5Е на час, което значи някъде около 1500Е на месец. Баш задължителна става едва през 2017г. има 2 години период за Anpassungen, особено в някои браншове, т.е. да си шмекеруват, което значи, че може и по- малко според зависи.
За плодовете явно зависи от провинцията, макар че от почти всички го чувам. Специално за Sachsen, Берлин и Бранденбург мога да кажа, че също са много евтини, както всичко останало. И хубавото е, че германците са някви изкривени, т.е. за теб остават хубавите. Гледам банани, ама не био,мио, ами просто банани.. зелени банани, сигнално зелено- 2,5 евро! До тях, нормални, непрезрели, хубаво жълти бабани- 1 евро. Ананасът също е мн евтин- обикновено по 1 евро. В някои градове, където има ежеседмичен маркт и за тези, които не мразят като мен да обикалят сергии, имамн хубави плодове и зеленчуци на адски ниски цени. От малкото пъти, в които съм се възползвала, съм взимала 3 шалета с по 500г ягоди за евро. В България,или поне в Сф рядко има ананаси за 2 лв бройката или ягоди за 1,3 килото. И това, ако го обръщаш в лв.
Калпазанка е казала за лекарствата. За бонбони, които ги смуча за удоволствие, а те за бронхомневмония още малко ще ти поискат рецепта.Като цяло- да не се разболява човек. Но си ценят лекарите- заплатите наистина са им големи. Няма да цитирам числа предвид присъствието на човек с тази професия в темата. Все едно ѝ ровя в месечните доходи ще е отстрани. Не е като тук- да ги правят на маймуни и да им подхвърлят жълти стотинки, особено на тези в бърза помощ.
Преподавателите, включително и гимназиалните даскали също са много ценени и получават добро заплащане. Тук си докарват от странични дейности, но заплатата на един доцент в СУ е 840лв.
В зависимост от провинцията, както и от Дурхшнит-а на дипломата (да, в някои фирми се взима предвид успехът) заплащането за икономисти най- общо казано, току- що излезли от университета тръгва от 2000 и нещо. Има бонус, ако Шнитът ти е под 2 или 1,5, примерно, което за българин не е хич трудно постижимо, германците са по- глупавки и се радват на тази преференция. Има бонус обикновено 5000Е нагоре годишно след една година, да кажем.
Изпадам малко в подробности и е леко некоректно, но пък ако всички тръгнат да говорят общи приказки без числа, на тоя отстрани няма да му стане мн ясно.
Да си кажа за кавалерите, че гледам сте писали. (и преди съм споменавала) Аз гледам и отстрани не само себе си, да не кажете сега, че като не съм русолява и затова не ми отварят вратата. От 20- годишни не съм видяла кавалерски жестове честно казано. Към 30, като че ли, започват да се осъзнават и стават мн любезни. А като стане дума за библиотеката, не врата, ми не знам- ще те отнесат, за да седнат да учат.
Нещо, което май не е загатнато нагоре. При нас възпитанието и спазването на правилата имат някаква връзка помежду си. В бг родителите са тези, които ги пренаят върху децата си, докато там са 2 независими величини.
Пример: има контакти в библиотеката на едни масички, дърпа се нагоре едно капаче, за да се покаже контактът. Един симпатичен ариец си седи с краката отгоре на капачето, така че то не може да се отвори. Идва един и му вика след 2-3 до 5 минути суетене да си дръпне малко краката, ако може, за да си вкл оня лаптопа. Тоя, вместо да си свали краката, си ги мърда буквално на йота, едва се отваря капака и оня ръга едвам зарядното. Еми, че не обичат да си развалят спокойствието, ясно. Подобни жестове ги виждам аз и като невъзпитание. Същия тоя утре, обаче, ще си плати глобата в градския с усмивка. Не защото има пари и обича да ги пръска (чакат си всяка стотинка), а защото така трябва. Дори да е видял контрольора на предната спирка и да има време да си пусне един билет, щото автоматът му е на 3 см, не го прави.
Нетът им е доста по- скапан от нашия. Там един ГБ ми изтича за седмица, две, през останалата част от месеца пляскам. Тук едва го стигам тоя лимит. А си ровя бая. И пари бяха ми изтеглили по погрешка. Обадих се, мега любезни, ще ви ги върнем до ден. Ми не ми и върнаха (Водафон това). Имах изпити и след ден пътувах към Бг, хич не се занимавах повече. Телефон, ако трябва да си купиш кеш, без договори обвързан са по- скъпи от България- същата цена г/д в евро. Епилатори, сешоари, тигани- също.
За администрацията.. нямам думи. Остави милионите документи, ами някои неща едно с едно нямат връзка. Само като трябва да ми искат църковен данък (не че не съм попълнила, че съм православна), тогава бързо се обаждат, пращат, всичко точно. Иначе, чакай си. Ако не ги сръгнеш поне още веднъж след началната молба, няма да го свършат. Не говорим за задължителни процедури, където ти и без това сам отиваш да се редиш. Просто трябва да си настоятелен
Грижат се адски много за гражданите си, като цяло за студентите си. Навсякъде има намаления, клубове, самата база какво ли не. И те, от своя страна, са свикнали на пълен лукс в смисъл на угаждане.

kalpazanka
07-28-2015, 14:56
Не се съобразявай с мен, кажи заплатите. ;)

Едит
Даже, ако искаш, после ще се включа и аз със суми.

NomNomNom
07-28-2015, 15:44
ричибичи, брутна или нетна заплата 2к ?
преди 2г. бях говорила с момче - икономист, бакалавър, германия ( и завършил там ), на някакъв стаж беше - 500 евро чисти му оставаха.

Иначе, да не става грешка, горе говоря за непрофилирана обща работа, и като цяло можеш да си живееш добре и с нея.

anonymous708973
07-28-2015, 15:55
ричибичи, брутна или нетна заплата 2к ?
преди 2г. бях говорила с момче - икономист, бакалавър, германия ( и завършил там ), на някакъв стаж беше - 500 евро чисти му оставаха.

Иначе, да не става грешка, горе говоря за непрофилирана обща работа, и като цяло можеш да си живееш добре и с нея.

Напълно нормално, на стажове мн ги експлоатират.
Един познат имах, излизаше му, че бачка за 3 евро на час :D За толкова няма кой да ти разходи кучето - без преувеличение. А пичът работеше в най-хардкор (по мое мнение) отделението - финанси, Mergers and Acquisitions. Че и в най-готиния (и скъп, хаха) града в Германия (това вече си е факт 8-) ) - Мюнхен.

therichbitch
07-28-2015, 16:15
брутна, говоря за завършили business administration и работещи в бмв, примерно.
Една позната скоро започна в КПМГ, на повече от 2 започна.
За стаж - около 600-700 по мое наблюдение пак за същите фирми става дума. Тва за твоя приятел финансиста- ужас.. В Мюнхен да се наям няма да ми стигнат образно казано. Скоро смятам да проверя дали е скъпо, остана ми само той.
Един идиот-пак познат за двойно повече опаакова някви неща.

ПП Мн ми е интерессно да чета впечатленията ви.

NomNomNom
07-28-2015, 16:31
^ момчето живееше в общежитие в берлин, май не беше дипломиран - 3ти курс, или 1ва година магистратура, нямам спомен, иначе след данъци, колко остава от 2к?
Имам колеги в германия, и всеки казва, че 50% му режат, а данъци имало за много неща- например ако не си семеен.
Всъщност, то няма кой знае какво значение, защото все пак си в държавата, имаш си сигурността, живота и заплатата на нормален германец ( или където и да си ), и все пак е преценено, че с такива пари може да се живее.
( да не остане някой с впечатление, че имам нещо против германия, макар, че преди 20 минути точно един HR ми звъня да ме пита за германия, и му казах - нее :D )

anonymous708973
07-28-2015, 16:42
В какъя смисъл само той ти остана? Да провериш за работа от по-големите градове ли?

therichbitch
07-28-2015, 17:29
Не бе, да го посетя :Д
Ергенският данък, даа :Д
За данъците е мътна и кървава, ще ме извиниш, но ми беше мн скучна материя и не ми се коментира в подробности. Общо взето имаш стъпала, има една сума, която е необлагаема, беше преди година 8470 и нещо, от там тръгват повече проценти, но не са константни. Сега сигурно са вдигнали сумата след вдигането на минималната заплата. Има хиляди условия, при които се променят данъчната база. Някви ненормални неща са- сравняваш с бай ти Петко кооко взима при същата работа, само няма изискване, ако детето ти има 3 бъбрека, какво става. Но има и комбимации, ако си женен, отделно допълнителни данъци като църковния и ергенския. Не знам дали на др място има толко скапана данъчна система като там. Тя е на второ място по укриване на данъци в Европа, но и там иматмн екстри+ ако сипризнаеш еди кво си, ако не еди как си. Имам една разработка за укриването, ако някой се интересува, ще му я пусна.
Та няма еднозначен отговор на въпроса ти.

golemiq_korab_minava
07-28-2015, 18:30
А да питам защо в най-развивтата икономически държава в Европа имат такъв проблем с жилищните имоти - липса? И защо като нас имат отрицателен естествен прираст?

NomNomNom
07-28-2015, 18:37
Хаххаа, ричи, няма да те мъча, ама ако разработката е окей да я пратиш, метни едно ЛС :д
Сред ИТ хората тук е много популярна Германия, като цяло хората са доволни от компаниите, от начина на живот а и също - че със заплатата на мъжа, могат да се гледат преспокойно 2 деца.
Едни колеги ( съпрузи ) заминаха с 2те деца, само той работи и до колкото знам са си супер.
Едни други колеги ( двойка ) мислеха да заминават, той имаше оферта, не знам какво стана, но пак - щяха да могат да си живеят нормално само с един работещ.
Само споделям какви са ми впечатленията и какво съм чула, за съжаление нищо повече не мога да кажа.

Иначе, ако някой се интересува за цените на храните където съм, запазих си една касова бележка специално от пазаруване днес, мога да я преведа по-късно и да я постна.

Плодовете са свежи и евтини, защото всичко расте тук ( Пинки, ще ти пращам щайги, само дай адрес :д ), не знам дали внасят от другаде.

Deadlock
07-28-2015, 19:53
много хубава темичка!

пантерка, това, което каза за облеклото на германките, ме развесели, защото и аз съм възприела рандом кокчето, направено за 5 секунди без огледало, за ежедневна прическа. а едно време ми се струваше странно. плюс вечните ми ниски обувки и убеждението, че маратонките отиват и на сако, и на рокля, и на всичко... асимилирана съм! :д много ми допада такъв небрежен и удобен, пък все пак симпатичен стил. макар че и на мен ми се струват твърде еднакво облечени на фона на разнообразието в Бг. не държат да се себеизразяват чрез външен вид, или поне не им хващаме нюансите. май и в Германия са популярни вечните скандинавски цветове - горчица, войнишкозелено, един конкретен нюанс на червеното, и тъмносиньо.

лично аз съм фен на данъчната система, която стимулира равенството за сметка на конкуренцията. в едно богато общество като немското могат да си позволят това.

говори ми се още, но по-нататък : )

BloodyT
07-28-2015, 21:46
Относно езиците не съм много на "ти"
знам що годе Английски -говоримо лекичко..( а бе да си изям шамарите спокойно,но толкос..)
Френски( да прекарам 2-3 седмици на почивка)
Гръцки( еее тук поне може и вицове да си разказвам с гърчолята)

Бихте ли ми препоръчали някакви компании които предлагат работа в чужбина и как стоят нещата,че съм много "бос" в тази сфера, Казвали сами,че най-добре става с някой познат, приятел,роднина... Но приятели малко... роднини (чичовци лели, братовчеди ) имам навън по швейцария и италия, но сме само здравей здрасти с тях, просто нали знаете " приятелите си можеш да избереш, но роднините не" и до там...

За студентските бригади в Америка е пълен Шит.. да Ходиш работиш по-човешка работа в Паркове, хотели, плажове(като спасител,), но пък за да си избиеш парите ще е ужас,, около 3000лв ти излиза билети,такси..<-- като съм говорил със компания която организира подобни летни бригади.. Пък и трябва зелена карта, и да я взема ще е за срок от 3-4 месеца..
"За протокола, студент съм на есен за трети курс Икономика- 2 невзети изпита :( "

Как стоят нещата да кандидатстваш за зелена карта и какво се изисква?

Ами относно България, какво мислите? Някаква нестандартна работа? не стандартния всекидневен живот в Цех, на полето, в кафе, офис на еконт(бях се насочил за първа работа нещо такова)...
Какви са вашите предложения за работа в която наистина си заслужава, Мечта ми да работя във фирма която се занимава с технологий, изобщо Hitech фирмите,

Един път стана на разговор с един непознат, работи като Javadeveloper <-- Нещо от сорта на пц и Телефонните игри,Условията и заплащането са все едно работиш за НАСА... Там чистач да си получаваш пари които тук и в Банка да бачкаш няма да получиш, Но това са тип Тайни общества в които трудно можеш да попаднеш.

kalpazanka
07-29-2015, 05:33
^Съветът ми е да си търсиш работа сам, без посредници.

anonymous708973
07-29-2015, 08:42
...

Ще се опитам да го кажа възможно най-меко:
Такива като тебе най-обичам. Които се оплакват как в Бг няма реализация... няма, защото ТИ не си конкурентноспособен. Какво можеш?

Мечтаел... Спри да мечтаеш, отвори обява за "мечтаната" ти работи, виж какво се изисква и почни да отмяташ изискванията едно след друго. Нямаш какво да предложиш - и да ти кажа, ако нещичко ти липсва и не си съвсем квалифициран за позицията, в България ще я получиш по-лесно отколкото в чужбина.

В "някаква компания"... Теб те мързи за отвориш да видиш за зелена карта, какво очакваш?
Без немски можеш да забравиш Германия и Австрия, "нестандартна" работа в "някаква" компания без немски няма и да помиришеш.

Стой в България за момента и се развивай, нямаш уменията да изкарваш достатъчно пари да си избиеш разходите там. Съжалявам, че звучи грубо, но е така. Някои от нас сме имали шанса да заминем без да се грижим за разходи за момента и да придобиваме тези умения на място, но не всички са така и човек трябва да работи с това, което има.

Учи английски, започни немски, Excel-ът ти 100% не е сигурен. Проучи какво ти трябва в сферата, която искаш. С мечти не става.

"Там чистач да си получаваш пари които тук и в Банка да бачкаш няма да получиш, Но това са тип Тайни общества в които трудно можеш да попаднеш." - тва ме хвърли в оркестъра, ти си малоумен просто, не мисля да пиша повече.

NomNomNom
07-29-2015, 08:58
Момче, отивай на бригада и не се офлянквай. Без английски или немски за никъде не си.
И не става дума за зелена карта, а за виза. Догодина следи сроковете и заминавай.
Има и бригади в UK.
В хайтек компания какво искаш да работиш? Нима не знаеш, че чистачите са често наети от сградата, с контракторска фирма, която им дава 300-400лв, или си го пропуснал това.
Търсиш лесна работа за много пари ми се струва.
По-добре си избери професия и сядай да се подготвяш, млад си така или иначе, имаш цялото време.

golemiq_korab_minava
07-29-2015, 09:41
А английския или немския защо да не може да го научи в чужбина ?

NomNomNom
07-29-2015, 09:46
А английския или немския защо да не може да го научи в чужбина ?
Ми английския може като отиде на бригада, заради това съм го "пратила"
А за да живееш в германия и тепърва учиш немски(без английски), какво трябва да работиш¿? Той все пак иска да му е лесно

anonymous708973
07-29-2015, 10:06
А английския или немския защо да не може да го научи в чужбина ?

Няма как да отидеш без основата, а тя се учи през майчиния език най-лесно.
И щото ще му е мн по-евтино в България.

MsMiracle
07-29-2015, 14:41
Хай.

Как приемате живота извън родния дом приятели? Бързо ли свикнахте с новата обстанова, там повече ли ви харесва(независимо в коя държава,град живеете)

Лично аз съм на прага да напусна нашата "прекрасна държава" - просто няма повече на къде... не виждам смисъл да оставам тук,със всеки изминал ден става по-зле и по-зле. И навън не е лесно предполагам, но ако успееш да се реализираш поне ще имаш Една идея по-добър живот от тук.

Какви са вашите мнения приятели и колеги ;)

С всичко се свиква, щом обстоятелствата го налагат. Първите 2 месеца бях в абсолютен нокаут, после започваш да се ориентираш.
И да, харесва ми повече там, отколкото в България. На всеки му се живее спокойно, сред усмихнати и отворени хора, каквито тук почти не са останали.

golemiq_korab_minava
07-29-2015, 17:58
Няма как да отидеш без основата, а тя се учи през майчиния език най-лесно.
И щото ще му е мн по-евтино в България.
Основно ниво на английски език мисля, че за 1 месец сам може да го научи. Ако искаш не ти трябват никакви уроци.

Достатъчно е най-елементарните граматики да научи и един общо разговорен речник да си изгради, са най-елементарни фрази.
Останалото криво люво ще започне да се разбира с англичаните и ще го научи много по-добре там , отколкото тук.

Death Gun
07-30-2015, 10:27
Какви са вашите предложения за работа в която наистина си заслужава, Мечта ми да работя във фирма която се занимава с технологий, изобщо Hitech фирмите,

Един път стана на разговор с един непознат, работи като Javadeveloper <-- Нещо от сорта на пц и Телефонните игри,Условията и заплащането са все едно работиш за НАСА... Там чистач да си получаваш пари които тук и в Банка да бачкаш няма да получиш, Но това са тип Тайни общества в които трудно можеш да попаднеш.

Извинявам, че се намесвам в хубавата тема, но авторът ми изглежда малко неориентиран. :D
Аве технологий, 3 курс си вече и още не знаеш кво се случва.

Замислял ли се, че за да работиш в сферата на технологиите трябват практически знания. Имаш ли ги?
Разсмя ме с това за "Javadeveloper". Имам един познат на 16, който в момента работи като Java разработчик и взима 4-5 к евро и то в бг. Тази работа не е за всеки, нормално е да взима толкова.
Според мен търсиш лесното, но ако реално заминеш най-много и ти да продаваш ягоди?

BloodyT
07-30-2015, 23:32
Кво да знам кво се случва приятелю, то е една порнография в Университетите в БГ..

Това за Javadeveloper просто го намекнах, пък нали знаеш все от някъде се почва, друго е като има някой който да те насочи нали така..

А това да ли търся Лесното? Ми кой не го търси? Ти какво не търсиш начин по-който да си изкарваш парите по-лесничко ли? Кажи ми честно?

Death Gun
07-31-2015, 16:25
Аз намеквах за "лесното", което всъщност не съществува. Ако искаш хубаво заплащане, няма начин да го получиш по-лесен начин, всичко става с много труд. Работата, която върша от няколко години, а и това, което уча в момента, и двете са по трудния начин.

Death Gun
07-31-2015, 16:32
Аз намеквах за "лесното", което ти търсиш, а всъщност не съществува. Ако искаш хубаво заплащане, няма начин да го получиш по-лесен начин, всичко става с много труд. Работата, която върша от няколко години, а и това, което уча в момента, и двете са по трудния начин.

П.С. Извинявам се за двойния пост, пак сгафих. :D

NoraCharles
08-01-2015, 00:56
Някой да има случайно, желаещ да сподели опита си от пребиваването си в САЩ? :D

vladislavcheto
08-08-2015, 19:08
Ако може някой да си сподели опита за Холандия/Англия,ще му бъда благодарен.
Дори да не е живял там :Д :Д

therichbitch
08-08-2015, 19:13
Англичаните ми се струват по- дружелюбни като цяло. В Англия издръжката е скъпа.

vladislavcheto
08-09-2015, 11:36
Англичаните ми се струват по- дружелюбни като цяло. В Англия издръжката е скъпа.

Т'ва го знам :Д :Д Надявах се някой да разкаже такива подробности като тези по-горе - за лекарства,храни,хора :Д :Д
И относно дружелюбността - винаги съм смятал,че си зависи от човека,а не от националността му.А пък ако се вярва на писанията из английските медии за българите - не ни харесват много,много.Поне аз с такова впечатление оставам и за това искам някой да разкаже по-подробно :)

anonymous708973
08-09-2015, 12:11
E, как искаш подробни впечатления от някой, който не е живял там? Ако наистина те интересуваше, щеше да видиш в Бгмама, там имат 50+ теми. Малко е разпиляна информацията и повечето спамят, но ако наистина те интересува, няма да те спре. Иначе щях да ти предложа да попитам приятелка, която живее там, но няма да й губя времето.

Моите впечатления:
Положението с лекарите е трагично, дават час за преглед след седмици. Храната е скъпичка. А англичаните са свине в смисъла на привички и хигиена в дома, но са доста учтиви. Плащаш жилище или на работа ти плащат на седмица - не на месец.

По темата за Германия добавям: Немските мухи са изключително по-нахални от българските.

NomNomNom
08-09-2015, 12:15
@vladislavcheto Холандците също ^
Бих отишла в Холандия на твое място, културно ми допада повече.
Също, таксите на уни-тата са по-ниски ( + зависи в кой град си за издръжката, може да ти излезе по-малко от колкото в УК като цяло ). Също - различен местен език, научиш ли фламандски - холандия/белгия ще са ти по-лесни за работа в последствие.
Не съм живяла в нито едното от двете места, ама когато съм имала желание да се местя ( учене и работа), UK ми е било винаги като краен случай, климата и хората са ми антипатични ( познавам, и съм работила с много хора от острова, главно англичани, понякога и ирландци ). В университета може би няма да ги усетиш, защото ще си в интернационална среда + сред млади хора, но лично на мен англичаните на средна възраст са ми много неприятни.

anonymous708973
08-09-2015, 13:05
Бтв, вчера бях в компания с някакви испанци на бар. Едното момче суперсвястно и прибрано, другият като няква тъпа маймуна подскачаше наоколо, държеше се тъпо, ама такива навсякъде ги има. Като цяло - всичките меганеорганизирани, ще оставаме ли, ще ходим ли, оф :д

NomNomNom
08-09-2015, 14:36
^ Масовият испанец не блести с интелект. Дори и добрите професионалисти - плитки са, някак си живеят без много да се замислят ( за което не ги обвинявам, живеят в по-спокойна държава от нашата ). :д